V sobotu 17.9. se konal Český pohár ZZP3 jako letos poslední výběrový závod na Mistrovství záchranných psů SZBK ČR. Závodníci se mohli utkat na velmi zajímavé sutině v Mimoni – Ralsku, která také bývá místem konání atestů. Počasí závodníky uvítalo nižšími teplotami a po většinu času deštěm různé intenzity, ale chvílemi vysvitlo i sluníčko. Úkolem zkoušky bylo krom prověření poslušnosti prohledání dvou terénů o rozměrech přibližně 2000 m2 s časovým limitem 25 min na terén, s 5 subjekty ukrytými v terénech v neznámém poměru.

Závod posuzovali zkušení rozhodčí Ms. Zdeněk Čmejrek a Ms. Eva Klemšová. Společně připravili zajímavé scénáře v obou sektorech pro nasazení v sutině – psi se svými psovody museli v každém sektoru pracovat systematicky na oddělených úsecích, kde byla důležitým faktorem vedoucím k úspěšným nálezům a dobrému bodovému hodnocení nejen samostatnost psa, ale i jeho ovladatelnost a dobrá pohyblivost po mokré suti. Dobrý pocit z odvedených výkonů nakonec měli nejen sami rozhodčí, ale i psovodi, neboť pět týmů nalezlo všechny pohřešované subjekty a všichni účastníci (až na jednoho smolaře) se bez problémů popasovali i s nálezem a označením pachového vzorku cadaveru.

Taktéž na poslušnosti byly předvedeny vcelku dobré výkony, které signalizují správnou cestu ve změně vrcholové poslušnosti z překonávání překážek na cviky praktické upotřebitelnosti pro nasazení.

Za ZBK Praha nastoupilo pět týmů, z toho tři si z akce odnesli splněný limit nejvyšší svazové sutinové zkoušky ZZP3.
Umístění našich členek:
2. místo: Kateřina Staňková s fenou belgického ovčáka Api Force of Destiny – splněný limit zkoušky
3. Nikola Skokanková s fenou belgického ovčáka April Barathea – splněný limit zkoušky
4. Radka Poslušná s fenou flatcoated retievera Delphy Alebasi Jílové – splněný limit zkoušky
6. Lucie Dlouhá s fenou australského ovčáka Delidah Diandra
7. Tamara Skokánková se psem šeltie Deuce Sparks of the Tempest.

Vítězem závodu se stal jihočeský Ing. Pavel Troller, který podle vyjádření i bodového hodnocení rozhodčích předvedl se svojí fenou bernského salašnického psa, Brigitte Bona Fornax, velmi přesvědčivou a jistou práci. Kromě celkového vítězství si tento tým odnesl i splněnou zkoušku ZZP3 ve známce velmi dobře, ocenění CACT, vítězství v poslušnosti i ve speciálních pracích a nakonec ještě zvláštní cenu pro nejstaršího psího účastníka. Brigitte s Pavlem jsou skvělý tým a v letošním roce se jim opravdu velmi daří, připomeňme i jejich úspěšnou záchranu ztracené seniorky při praktickém nasazení.

Na druhém a třetím místě skončily pražské maliny a obě se sladkou tečkou v podobě splněné zkoušky ZZP3. Kateřina Staňková s Api Force of Destiny se tak druhým místem prokázala jako kvalitní sutinářka. Třetí Nikol Skokanová s April Barathea také dokazuje, že v letošním roce se jim spolu výsledkově daří a zrají jako maliny.

Rovněž čtvrté místo svému držiteli, resp. držitelce přineslo vysněnou splněnou zkoušku ZZP3. Radka Poslušná s černou flat coated retrívřicí Delphy Alebasi Jílové prokazuje, že i s nálezkou lze úspěšně pracovat na sutině. A letos tak mají po obhájené zkoušce ZVP3 další trojkový úspěch.

Ms. Petr Katrev na pátém místě bohužel o limit zkoušky přišel, protože navzdory všem nálezům na sutině nesplnil bodový limit na poslušnosti. Snad se jim povede na příštích závodech již toto zlomit. Ještě i na šestém místě v pořadí skončila dvojice, které ke splnění limitu zkoušky chyběl malý krůček, nepodařilo se jim však označit vzorek cadaveru.

Z pohledu výkonů i bodových zisků byl závod výkonnostně opravdu potěšitelný. Nicméně nejen pořadatele nepotěšilo, že startovní pole původně slibující dle přihlášek účast 16 závodníků ve vrcholové zkoušce ZZP3, se nakonec ztenčilo na polovinu.

Absolvováním tohoto závodu se uzavřela řada výběrových závodů pro MR SZBK ČR a hned večer po závodě výcviková komise projednala nominační žebříček na mistrovství, který byl následně předložen ke schválení prezidiu SZBK ČR. Všem jeho účastníkům budeme moc držet palce a přát jim další splněné limity vrcholové zkoušky ZZP3.

autor: Lucie Dlouhá a Tamara Skokánková