Letošní Mistrovství ČR záchranných psů, psovodů složek IZS proběhlo v termínu 10.9.-12.9.2021 v okolí Mimoně a Máchova jezera.
Za SZBK nastoupili atestovaní psovodi:

 • Martin Jakubše (ZBK 08) – vedoucí týmu
 • Karel Šplíchal (ZBK 06) / Jerry ze Staré Výšiny – sutiny
 • Ladislav Červený (ZBK 01) / Argo von Schwabenitz – plochy

Celá soutěž se měla skládat z nočních prací (plocha a sutina), denních pracích (plocha a sutina) a jedné společné práce družstva.

Náš tým si vylosoval až poslední místo v pořadí, a tak nastupoval v noci v 1 hod. Byl odvezen na asi 30 min. vzdálenou lokalitu a tam měl za 30 min. prohledat terén o rozloze 7,7 ha a čerstvě zbořenou sutinu. Láďovi se za tento krátký čas podařilo nalézt v ploše 3 osoby z 5 a Karlovi na sutině 1 ze 4. Jen pro představu, k reálnému prohledání by byl potřeba čas více než dvojnásobný. V ploše se jedna osoba pohybovala, na sutině mimo figurantů bylo i např. jídlo a živá slepice.

Další den mělo mistrovství pokračovat denními pracemi. Soutěž ale byla ukončena, protože bylo vyhlášeno pátrání po pohřešované v Jilemnici, na které se všichni přítomní atestovaní psovodi se psy přesunuli. Pátrací akce byla tímto jedinečná nejen v počtu zasahujících psovodů a jejich psů, ale také v tom, že se na jeden zásah sjeli a společně spolupracovali všechny kynologické složky IZS, jak profesionální, tak dobrovolné. Díky všem zúčastněným skončila pátrací akce dobře a hledaná osoba byla nalezena živá a nezraněná.

Dívku se podařilo najít za pomoci pátrací skupiny. Ta byla složená převážně z psovodů a psů vycvičených k vyhledávání osob a pročesávala lesnatý terén i louky v okolí Jilemnice od dnešní desáté hodiny.

Ivana Baláková, mluvčí policie

Pořadí XVI. Mistrovství republiky záchranných psů IZS ČR se tedy vyhlásilo na základě nočního hledání. Láďovi se tak podařilo získat 2.místo v plošném vyhledání a celý tým obsadil 3.místo.

Kompletní výsledky:

Družstva

 1. Městská Policie hl. m. Prahy
 2. SH ČMS
 3. Svaz záchranných brigád kynologů ČR

Plošné vyhledání

 1. Romana Hübnerová se psem plemene německý ovčák Aeros Zlaparo, Městská Policie hl. m. Prahy
 2. Ladislav Červený se psem plemene Německý ohař Argo von Schwabenitz, SZBK ČR
 3. Markéta Ambrožová se psem plemene krátkosrstá kolie Galenit Leneli, SH ČMS

Sutinové vyhledání

 1. Šárka Chmelová s křižencem Paxi, Městská Policie hl. m. Prahy
 2. Veronika Čejková se psem labradorský retrívr Aerlig Torben Sannir Rydgadur, SH ČMS
 3. Sabina Hošková se psem Cookie Samý Úspěch, KZJ ČR
foto: Psovodi JSDHO a SDH Hejnice