Prověrka pohotovostní jednotky je koncipována jako praktická prověrka připravenosti kynologického týmu psovod – pes k použití na reálném zásahu. Její náročnost je tedy mnohem vyšší než u samotné atestační zkoušky MV, přesně podle hesla “těžko na cvičišti, lehko na bojišti”.

První letošní PPJ musela být kvůli karanténním opatřením přeložena z květnového termínu na konec srpna do krušnohorské Moldavy. Krušné Hory se již vzpamatovaly z následků kyselých dešťů z konce minulého století a jsou zarostlé převážně mladými smrkovými lesy, takže na účastníky soustředění i prověrek čekaly při hledání ztracených osob dost zajímavé kopcovité terény s obtížně prostupnými porosty.

Akce začala ve středu několika tematickými tréninky, při kterých si všichni účastníci mohli kromě vlastního terénního vyhledávání procvičit i celou řadu praktických dovedností: spolupráci s ostatními týmy, první pomoc vedenou profesionálními záchranáři, prvotní ošetření těžce zraněné osoby včetně jejího bezpečného transportu po strmé sjezdovce, orientaci v terénu jen podle mapy a buzoly, dopravu do terénů čtyřkolkou a slaňování se psem.

Od pátečního odpoledne pak byla vyhlášena pohotovost a začala probíhat vlastní PPJ, která je i nominační zkouškou na atesty MV. Nastoupilo na ni deset psovodů z celkem sedmi krajských brigád SZBK a jedenáctý účastník až ze Slovenska. S náročným šestihodinovým prohledáváním 31 hektarů plochy, rozdělené do dvou denních a jednoho nočního sektoru, doplněným i prohledáním okolí dvoukilometrové cesty se nejlépe popasovaly dva týmy: Bára Andělová z jihočeské a Marie Klůsová z liberecké brigády, obě v nejvyšším hodnocení „splnil“. Dalšími úspěšnými ve stupni „prošel“ byli Eliška Janovská z pražské, Míra Burda z ústecké a Martina Taterová ze středočeské brigády SZBK, doplnění i Mariánem Paulišincem ze Slovenska.

Hlavním smyslem celé prověrky nejsou výsledky, ale prověření schopnosti práce kynologického týmu v extrémní zátěži. Z reakcí všech účastníků, bez ohledu na jejich celkový výsledek v prověrce, je vidět, že tohoto cíle bylo dosaženo.

Obrovský dík za skvělou práci patří našim členům ZBK Praha, jak v roli účastníků, tak v roli organizátorů a figurantů !!

Pro představu čtenářů, jak akci (někdo ji nazval „Mordorem“ ) prožili psovodi, doplním aspoň tato dvě hodnocení:

 

Eliška Janovská a Cooper Buxusson

„Během 24h pohotovosti jsme našli 6/7 pohřešovaných osob. Naběhali jsme jen za samotnou prověrku cca 30 km, hodinky hlásí převýšení cca 250 pater. První část prověrky pršelo tak, že Coop byl asi po 12h nonstop mokrým psem a já prošla těch zmíněných 30 km v totálně mokrých „nepromokavých“ pohorkách, ale přežili jsme. Zase nás to posunulo, dodalo nám to zase o kus víc sebevědomí a jistoty, že jsme na správné cestě a má smysl pokračovat.“

P.S. Ejce a Coopovi gratulujeme k úspěchu na PPJ v kategorii plochy.

 

 

 

 

Honza Vlček a Driss

„Nikdy jsem nehledal za tak špatných podmínek, kdy déšť nebyl problém, ale nízký tlak a téměř nulový vítr, u kterého se nedalo spolehnout na nějaký trvalejší směr, v noci mlha, kdy nebylo vidět na metr před sebe, všudypřítomná únava a nevyspalost – to všechno udělalo z pátku a soboty opravdovou PROVĚRKU. Je to těžký, to ano, ale právě ta obtížnost ukáže, kde mají týmy v současnosti limity a jak si s nimi dokáží poradit. Týmy si tak sáhnou hlouběji, než obvykle, a to té pohotovostce dává velký, ale hodně velký smysl! Klobouk dolů před ostatními psovody, ale hlavně jejich psy.“

P.S.: Honzovi a Drissovi držíme palce, aby při atestech MV měli dobrý vítr ! Ukázali, že jako tým fungují super.