I letos jsme v únoru s napětím očekávali výsledky odborné ankety Kynolog roku. Rok 2019 přinesl v kynologickém sportu skvělé výkony, zajímavé vrcholové akce i perfektní zážitky všem, kdo rádi cvičí a pracují se svými čtyřnohými parťáky. Nejinak je tomu i na poli záchranařiny. Želízek v ohni a adeptů na stupně vítězů bylo nominováno jednotlivými organizacemi v této kategorii mnoho. Z nich však odborná porota složená z autorit kynologického sportu může vybrat jen tři … přesto všem patří obrovský dík za jejich obdivuhodnou práci.

Naše Záchranná brigáda kynologů Praha je nesmírně hrdá, že se na stupně vítězů v kategorii záchranáři probojovaly naše dvě skvělé reprezentantky a stálice tohoto sportu i praktické záchranařiny. Obrovské gratulace tak patří za 2.místo Ms. Evě Klemšové s fenou BO malinois Bria Hradní sklep (v roce 2019 vybojovala již počtvrté titul Mistr ČR SZBK ČR v sutinovém vyhledání a splnila atest MV – GŘ HZS sutinové vyhledání, který ji opravňuje pro nasazení v praxi). Na 3.místě se umístila Jitka Dědinová s anglickým špringeršpanělem Caliméro od Jakubského rybníka (v roce 2019 se již po deváté probojovala na MS IRO a počtvrté za sebou se stejným psem splnila limit náročné zkoušky v plošném vyhledání ztracených osob se ziskem 7.místa v obrovské konkurenci závodníků z celého světa). Obě dvě oceněné jsou navíc v této anketě vysoce hodnoceny za své výkony opakovaně a odnesly si v předchozích ročnících i plaketu za celkové vítězství v kategorii záchranáři. Jejich krásná umístění i za rok loňský nejsou proto náhodou.

Záchranáři se svými psy velmi tvrdě trénují s cílem, aby jejich pes byl vždy připraven pro praktické nasazení při hledání pohřešované osoby. V roce 2019 se právem pak v médiích objevila i zpráva o záchraně pohřešovaného cyklisty, kterého zraněného v horách nalezl německý ovčák Uran pana Františka Schejbala st. Za záchranu lidského života získal v této anketě 1.místo a současně i Zvláštní ocenění poroty – Kynologický počin roku 2019. Moc gratulujeme a přejme si, aby takových šťastných konců při pátrání po ztracených osobách bylo co nejvíce, nejraději pokaždé.