Slovenská „Kynologická záchranárska brigáda“ každoročně pořádá Memoriál Olgy Mistríkové jako IRO zkoušky a neoficiální mistrovství Slovenska. Letošní termín byl přidělen na 23.-25.8.2019 a pořadatelství bylo svěřeno kynologům v Banské Bystrici.

Podle propozic bylo možno se přihlásit do všech výkonnostních kategorií jak v plochách (RH FL) tak i do sutin (RH T). Pro administrativní a organizační nesrovnalosti byl statut oficiálních IRO zkoušek pořadatelům týden před konáním zkoušek odebrán.

Díky masivnímu odhlášení „sběratelů placených zkoušek“ a informaci, že splněné limity nebudou uznány jako nominační na následující MS IRO 2020, zůstalo přihlášeno cca 60 účastníků. Pořadatel narychlo zajistil posuzování rozhodčími J. a D. Sedlákem.

Protože jsem měl již předem zajištěnou dovolenou v místě konání, potvrdil jsem naši účast v kategorii RH FLB, abychom se přesvědčili, zda výkonnost posledních měsíců není náhodná. I přesto, že bylo slíbeno, že účastníci obdrží harmonogram obratem, odjížděli jsme ve středu 21.8. na Slovensko s tím, že vlastně nevím, kdy nastupuji. Jediné, co bylo jasné, že registrace je na určeném místě v určenou dobu.
Ubytování jsme si zajistili v Donovalech, které mohu jen doporučit. Tak jsme si první dva dny užívali dovolenou- túra a výlet a výlet a túra…

Vlastní závod pro nás začal poslušností v pátek v 8:30. Posuzoval J.Sedlák korektně a  71 bodů bylo spravedlivým oceněním. Topinka spadla ze zavěšené lávky, propadla žebříkem  a všechna přivolání byla velmi líná (že by únava po túrách nebo mokré a kluzké překážky?).

Na speciál jsme nastupovali jako poslední v neděli ve 12:15. Nedaleký les nebyl naštěstí největší překážkou. Dobře zvolenou taktikou jsme prošli terén 3x a Topinka měla všechny nálezy. Největším problémem bylo naprosté bezvětří, vysoká teplota a fakt, že všechny ukryté osoby byly umístěny do vysokých ostružin, takže přiblížení k nim, bylo pro psy velmi nepříjemné. Naše práce byla nakonec oceněna na 180 bodů, takže jsme splnili limit zkoušky. A co víc celkových 251 bodů nám vyneslo celkové 2. místo v závodě. Při vyhlašování jsme zjistili, že splněný limit jsme měli jen 2 týmy.

Doufám, že příští rok nepojedeme zase sami. Kdo se přidá?…

                                              

Broněk Přibyl