Atestační kurz psovodů SZBK ČR

//Atestační kurz psovodů SZBK ČR

Atestační kurz psovodů SZBK ČR

Ve dnech 13. – 17.6. se na jihočeské Spáleniště sjelo 7 psovodů ze 4 ZBK , aby se zde zúčastnili  přípravy na atesty HZS a IRO. Organizace se ujaly členky výcvikové komise L. Dlouhá a K. Staňková.  O pohodlí psovodů, organizátorů i pomocníků se starali členové JčZBK. Pět dní nabitých odbornými semináři a praktickými cvičeními věnovaným taktice plošného pátrání, první pomoci, topografii a práci s GPS, souvisejícím předpisům a INSARAG vyvrcholilo prověrkou pátracích týmů. Každého ze psovodů čekalo během 24 hodin prohledání 3 různě náročných terénů o velikostech 60 až 120 tis. m2 plus avizace z cesty s neznámým počtem figurantů. Jeden terén se dle původního zadání prohledával v noci. Jednotlivé terény psovodi dostali nahrané v GPS, při prohledávání cesty se museli orientovat podle mapy.

Celá prověrka byla velmi dobře připravena, za což patří velký dík Pavlovi Beranovi, Lucce Dlouhé a Katce Staňkové, kteří v terénech trávili hodiny a hodiny, téměř bez odpočinku. Poděkování patří i pomocníkům a figurantům. Do svých rolí se vžili opravdu dokonale a během prověrky se z nich stali trampové, opilci i zranění. Náš vděk za nové poznatky z poskytování první pomoci náleží Petře Beranové. Stejně tak i Davidovi Novotnému za pomoc při orientaci v mapě a objasnění předpisů v IZS. Oba pro psovody připravili nejen teoretické semináře, ale i praktická cvičení.

Dle hodnocení posuzovatelů si psovodi i psi poradili s většinou terénů víceméně úspěšně, i když některé to stálo hodně sil a potu. Všichni si ale z prověrky odnesli nové znalosti, dovednosti a zkušenosti, které je o pořádný krok přiblížily k praxi.

Nezbývá než doufat, že tato akce nezapadne a že podobné prověrky a semináře se budou konat i v budoucnosti.

By |2018-06-24T21:36:11+00:0024/06/2018 |

Napsat komentář